Історія,частина2

Володимир Вассаль
Володимир Вассаль-син Рене Вассаля,господарника економії Софіївка(Лазурне)
Володимир Романович Вассаль(син Рене Вассаля-господарника земель економії Софіївка(нині смтЛазурне) по закінченні Інституту Корпусу інженерів шляхів сполучення отримав призначення керівником будівництва дороги Ялта –Байдари. По завершенні робіт, результати яких отримали високу оцінку, Володимиру Вассалю було присвоєно чин майора. Незабаром він подав у відставку, переїхав до Одеси і одружився із Шарлоттою Сікар, донькою відомого і багатого негоціанта. У шлюбі народилися сини Олексій, Володимир, Павло та Роман, доньки Софія (по чоловікові баронеса фон Бістром) і Клара (по чоловікові баронеса фон Гогенгейм Гуне).Крім благодійності, сім’я Вассаль активно брала участь у громадському та політичному житті держави. Володимир Романович Вассаль як гласний представляв інтереси жителів Одеси у Херсонському губернському земському зібранні, був активним членом Імператорського товариства сільського
господарства Півдня Росії. Джерело:https://uamoderna.com/images/biblioteka/Chornomor_litopys/Chornomor_litopys_9.pdf сторінка90

На карті село Софієвка-нині Нова Софієвка.Відмежування земель цього села відбулося 28травня 1850року,про що є напис

Історія утворення села Нова Софіївка
На карті село Софієвка-нині Нова Софієвка.Відмежування земель цього села відбулося 28травня 1850року,про що є напис “Геометрический план Таврической губернии Днепровского уезда,участка земли под названием Софиевского,выкупленного крестьянами Бехтерской волости,Софиевского общества,села Софиевки,состоящего в даче бывшей пустоши Тафии,что ныне Софиевка-специальным порядком отмежеванной из генеральной дачи сельца Екатериновки-Первоприморская,Бехтеры то ж – из владения инженер-майора Евгения Романовича Вассаль. Межевание общей генеральной дачи учинено в 1833году Екатеринославской Межевой конторы землемером губернским секретарем Авчинниковым,а согласно полюбовного развода отмежевание села Софиевки произведено 28мая 1850года Днепровским уездным землемером Титулярным Советником Лысяковым. Селяни створили товариство і викупили частину землі у родини Вассалів.Назвали товариство софієвським. Але на цій же карті помічена дорога із сельца Софієвка-тобто з економії Софіївка,яке заснували Рувє та Вассаль. Сельцо тоді називали помешкання господарів без церкви,а вже селом називали помешкання із церквою,яка була на території села Софієвка(нині Нова Софієвка). На іншій карті в 1865році вже на місці села Софієвка вже написано Нова Софієвка.

“Геометрический план Таврической губернии Днепровского уезда,участка земли под названием Софиевского,выкупленного крестьянами Бехтерской волости,Софиевского общества,села Софиевки,состоящего в даче бывшей пустоши Тафии,что ныне Софиевка-специальным порядком отмежеванной из генеральной дачи сельца Екатериновки-Первоприморская,Бехтеры то ж – из владения инженер-майора Евгения Романовича Вассаль.

Межевание общей генеральной дачи учинено в 1833году Екатеринославской Межевой конторы землемером губернским секретарем Авчинниковым,а согласно полюбовного развода отмежевание села Софиевки произведено 28мая 1850года Днепровским уездным землемером Титулярным Советником Лысяковым.

Селяни створили товариство і викупили частину землі у родини Вассалів.Назвали товариство софієвським. Але на цій же карті помічена дорога із сельца Софієвка-тобто з економії Софіївка,яке заснували Рувє та Вассаль. Сельцо тоді називали помешкання господарів без церкви,а вже селом називали помешкання із церквою,яка була на території села Софієвка(нині Нова Софієвка). На іншій карті в 1865році вже на місці села Софієвка вже написано Нова Софієвка.

Карта Шуберта 1865року з назвою села Нова Софієвка.На ній же є і економія Софієвка(нині Лазурне)

В 1921-22роках була засуха та голод,люди шукали можливості вийти з цієї кризи.Отож хотіли організувати Новоолексіївську артіль і отримати земельні ділянки. Таке звернення розглядалося відділом землеустрою м.Алешки Дніпровського повіту в листопаді 1922році за поданням повітового житлово-комунального підрозділу від 29 березня 1921р. В ньому мова йшла про виділення земель з бувшої економії Софіївка Вассалівської родини.Проте справу було закрито через те,що перевіркою встановлено відсутність такої артілі.Це тоді були перші спроби створення колгоспів в період НЕПУ і охочих мати спільну власність було не так багато.

На карті вказано Кирпичний сарай поверх червоного кола

Кирпич Рене Вассаля-знахідка в Лазурному
Таку знахідку знайшли в нашому селищі Лазурне.Ви можете подивитися на цей кирпич у відео Юрія Андрєєва.Звідки це і коли було?У родині Вассалів було декілька кирпичних виробництв:у Кларівці,де на кирпичі ставили відмітку -“К” в знак господарки Клари Рувє, в економії Софіївка(нині Лазурне) де господарем був Рене Вассаль,звідси і помітка на кирпичі “RV”
Поширити в соціальних мережах